Praktické informace

Velvyslanectví České republiky v Keni

Embassy of the Czech Republic

Adresa: Jumuia Place, Lenana road, Nairobi, P.O.Box 48785

Telefon: 0025420/2731010-1,2

Fax: 0025420/2731013

E-mail:nairobi@embassy.mzv.cz, zamini.cz@africaonline.co.ke

Zdravotnictví

Hledat ošetření ve státních zařízeních, a to i v hlavním městě, se nedoporučuje, neboť je to pokládáno za riskantní. Na dobré odborné úrovni, srovnatelné s Evropou, působí několik soukromých nemocnic.

Seznam nemocnic

  • Nairobi Hospital, tel. (020) 2722160, 271440, mobil 0722204114,5 nebo 0733639301,2,5.
  • Aga Khan, tel. (020) 3740000.
  • Mombasa Hospital, tel. (011) 312191 – V Mombase a při pobytech na keňském pobřeží je možné v případě nouze této nemocnice využít
  • Při úrazech a nehodách mimo hlavní město Keni (ale třeba i na území Tanzánie nebo Ugandy) je možné využít služeb letecké záchranné služby AAR, která sídlí v Nairobi na Wilson Airport, tel. (020) 2715 319

Ubytování

V Keni je široká možnost ubytování, od kempů až po luxusní lodge. V národních parcích se může nocovat pouze ve vyhrazených kempech s chatkami, které jsou vybaveny lůžky s moskytiérami, vodou a elektřinou. Luxusní stanové tábory mají ve stanech vlastní koupelnu, pohodlná lůžka a nabízejí výborné stravování. Překrásné jsou chatky umístěné na stromech, odkud můžete pozorovat zvěř u napajedel.

Ve městech jako Nairobi a Malindi existují hostely. Hotely jsou zastoupeny od nejnižších po nejvyšší kategorie. Na pobřeží Indického oceánu si můžete vybrat od luxusních hotelů až po chatky se střechou z palmového listí.

Doprava v zemi

Automobilová doprava

Většina silnic, včetně hlavního tahu z Mombasy do Nairoby, je nadále v dezolátním stavu a nebezpečí jízdy po těchto silnicích zvyšuje mimořádně silný provoz většinou technicky značně zanedbaných vozidel. Místní provoz se vyznačuje na evropské poměry nevídanou agresivitou.

Autopůjčovny

Ve velkých městech existují autopůjčovny různé úrovně, nejkvalitnější a nejdražší nabízejí své služby na letištích. Řidič by měl mít alespoň minimální zkušenost s jízdou vlevo.

Autobusová doprava

Veřejné dopravní prostředky – autobusy matatu – jsou technicky zanedbané a jejich použití se nedoporučuje. Při cestách je vhodné neustále sledovat situaci kolem sebe a v davu si udržovat větší odstup. Při jízdě autem je bezpodmínečně nutné mít uzamčené všechny dveře a vytažená okna.

Železniční doprava

Spojení po železnici je možné pouze do určitých lokalit, stav železničních svršků je neuspokojivý.

Měna

Keňský šilink (KES) je volně směnitelný při příjezdu i odjezdu. V zemi existuje, podobně jako v ČR, rozsáhlá síť soukromých směnáren. Jakýkoliv dovoz a vývoz keňské měny v hotovosti je trestný, převody v bankovním styku jsou relativně volné.

Služby

Zásobování je na dobré úrovni, voda z vodovodního řadu je pitná pouze po převaření.

Elektrické napětí: 240 V, zásuvky tříkolíkové, tudíž je nutný zásuvkový adapter.

Časový posun: +2 hodiny