Keňa a ochrana přírody

Dříve bylo zcela normální, že do Keni jezdili lovci ze všech zemí světa a lovili volně žijící zvířata. Neexistovala žádná ochrana přírody. Lidé je vybíjeli po stovkách a tisících a nikdo pro ně nehnul prstem. Stav zvířat v Keni, ale i v ostatních částech Afriky rapidně poklesl. V tu chvíli zbystřily všechny organizace na ochranu zvířat, které se tu během krátké doby utvořily.

Ochrana přírody a ochrana zvířat má spolu hodně co do činění. Souvisejí spolu tak úzce, že jedna bez druhé nemohou skoro ani existovat.

Kdyby nebylo ochrany přírody, neutvořily by se v přírodě přirozené ekosystémy, žádná společenstva, ani symbióza by neexistovala. Zvířata by ztratila svoje životní podmínky, stejně jako se tomu stalo v dávné minulosti, kdy vymřeli dinosauři. To samé by se stalo i tady. A stává se to. I když ochrana přírody je na vysoké úrovni, stále se dějí takové věci jako je mýcení pralesů, vypalování lesů – zvířata nemají kde, žít, kde bydlet, kde se rozmnožovat. Pokud se podaří ochranu přírody ještě vylepšit, dali bychom divoce žijícím tvorům alespoň malou naději na to, aby tu s námi ještě nějakou dobu zůstali.

Ochrana zvířat je také velice diskutovaným pojmem. Stejně jako i ochrana přírody, i ona spadá pod správu vyšších míst, které si ale dělají co chtějí, i když se mnohdy snaží vyjít ekologům a ochranářům vstříc. Pořád tu jsou ale lidé, kteří i přes veškeré zákazy loví chráněná zvířata a jakákoliv jejich práva nebo životní podmínky nerespektují. Neberou ohled na to jestli spadají pod ochranu přírody, zvířat, nebo jsou na pokraji vyhynutí. Jdou si za svým cílem, bez zábran a překážek. I tímhle se bohužel Keňa proslavila. Každoročně byli z Keni, potažmo z celé Afriky dovážena ohromná kvanta trofejí, které si lovci uzmuli i pod vysokým trestem ochránců přírody.

Životní prostředí Keni

Životní prostředí na celé planetě je v katastrofálním stavu. O životní prostředí se donedávna nikdo nestaral, nikoho nezajímalo proč stromy, zvířata, lidé umírají. Nikdo si ani nepomyslel, že by to mohlo zapříčiňovat právě znečištění životního prostředí, jež se rozkládá všude kolem nás. Vzduch, voda, půda… to je životní prostředí, ve kterém žijeme, vyvíjíme se a umíráme. Není to tak dlouho (zhruba 50 let), co se ochranáři přírody zamysleli nad tím, co se to vlastně s naší planetou děje. Kolaps počasí, tání ledovců, všechny problémy, které nyní sužují lidstvo, je znejistilo a zasadilo semínko hrůzy do jejich myšlení. Životní prostředí upadalo a s ním i celé lidstvo.

Životní prostředí v Keni, ani v celé Africe ještě není v tak hrozném stavu. Ale čas je neúprosný a i do krásné země, jako je Keňa přijde neštěstí v podobě hrozby, kterou lidstvo představuje se svými novými vynálezy a novinkami.

Keňa jako skoro každá africká země si vytvořila vlastní unikátní životní prostředí, které se promítlo i do její zvířeny. Biotopy, které Keňa nabízí, si vyhlédla ta nejrůznější divoká zvířata, které nikde jinde nenajdete. Ale ani unikátnost životního prostředí je nezachránila před chtivou rukou lovců, kteří je nemilosrdně vybíjí. Keňa se všemožně snažila, aby tomu zabránila. Stavěla hlídky na svých hranicích, i sousedících afrických státech, ale nic nepomohlo. Řeky, jezera, potoky byly otravovány a životní prostředí tak ničeno. Mnoho druhů se přestěhovalo, ale některým se to nepodařilo. Důkazem je nosorožec, který je nyní na pokraji vyhubení. Nebylo to pouze kvůli ničení životního prostředí, na malém kousku savany si to ochránci přírody pohlídali, ale hlavně díky neukojitelnému chtíči pytláků a lovců, kteří se zhlédli v nádherné okrase nosorožčí hlavy. Dvou (nebo jednoho) mohutného rohu, který se na délku lokte majestátně tyčí z nosorožčí hlavy.

Komentáře k “Keňa a ochrana přírody”

 1. KAmil Píše:

  dobryyyy

 2. Martin Píše:

  Dobrý den,

  jmenuji se Martin, je mi 22 let. Mám vystudovanou střední školu se zaměřením na ochranu přírody a prstředí. Miluju přírodu a rád bych pomohl. Zaujalo mě povolání Rangera na africkém kontinentu. Je možné od Vás získat nějaký kontakt?

  Předem děkuji za jakoukoli odpověď,
  přeji pěkný den,

  Martin