Mombasa

Nejdůležitější centrum obchodu v Keni
Mapa města Mombasa

Vydáte-li se do města Mombasa, dýchne na Vás tradice obchodu a kultura mnoha zemí, které historicky Mombasu kolonizovaly díky její strategické poloze. Na pobřeží Indického oceánu se rozkládá druhé největší město Keni, kde žije okolo 1 200 000 obyvatel. Z velké části se jedná o město, které se rozkládá převážně na ostrově, který je s pevninou spojen několika mosty. Vydáte-li se sem na dovolenou, určitě si přijdou na své milovníci pláží a relaxu. Celé pobřeží města je lemováno nádhernými plážemi s bílým pískem.

Historie Mombasy

Mombasa s klem, jako symbolem obchodu se slonovinou

Mombasa byla objevena již okolo roku 900 našeho letopočtu. Nejvíce informací však bylo o lokalitě města sepsáno v 16. století po objevení města Portugalci v čele se slavným mořeplavcem Vasco de Gamou, který byl městem naprosto uchvácen.

Přesuneme-li se do moderní doby, bylo město hlavním centrem obchodu. Hlavní komodity, se kterými se ve městě obchodovalo, nebo stále obchoduje, je koření, zlato a slonovina. Mezi hlavní obchodní partnery patří samozřejmě Indie, ale také Čína.

Postupem času se v Mombase vystřídala celá řada kolonií. Mezi ty nejslavnější patřila kolonie portugalská, ale také anglická, za které byla v Mombase vybudována železnice, která zde funguje dodnes.

Na co se v Mombase zaměřit?

Nechcete-li pouze ležet na pláži či trávit čas u hotelového bazénu, nechte se inspirovat památkami, které stojí za to navštívit.

Pevnost Fort Jesus

Pevnost Fort Jesus

Určitě se jedná o hlavní dominantu města, která byla postavena v 18. století. Za dobu své existence plnila pevnost několik funkcí. Ve 20. století, kdy se pevnost stala vězením, sloužila hlavní budova, Ománský dům, jako dům, kde byli ubytováni dozorci věznice. Pokud se vydáte poznat Furt Jesus, naskytne se Vám ze střechy Ománského domu pohled na celou Mombasu jako na dlani.

Staré město

V centru města je uchována historická hodnota, kterou do Mombasy přinesly kolonie i obchodníci. Staré město je výborným místem pro večerní romantickou procházku.