Egyptské pyramidy

 • slovo pyramida pochází z řeckého pyramis – tj. královská hrobka
 • je známo více než 100 egyptských pyramid
 • nejstarší a nejvyšší je Cheopsova pyramida
 • pyramidy sloužily pravděpodobně jako hrobky
 • všechny egyptské pyramidy byly postaveny mezi lety 1700 a 2700 před n. l.
 • o pyramidách je známo, že mají mimořádné schopnosti

K čemu pyramidy sloužily

Dodnes není stoprocentně jisté, k čemu vlastně pyramidy soužily. Většina lidí jim přikládá funkci královských hrobek. Rané hrobky v pyramidě byly jámy v zemi, jakákoliv nadstavba nad zemí zmizela. Od období První dynastie (asi 3600-2800 př. Kr.) se tato podzemní komora začala pokrývat dlouhou, nízkou plošinou z hliněných cihel, dnes zvanou mastaba. To, že pyramidy sloužily jako hrobky, však není úplně jisté, řada významných badatelů tuto teorii odmítá a přichází s jinými teoriemi. Jedna z teorií říká, že díky původům slov Pyro a Amid, což znamená oheň a prostředek, sloužily pyramidy jako stavby s ohněm. Jiné teorie zas tvrdí, že sloužily jako astronomické observatoře či posvátná obětiště..

Pyramidy v Gíze

pyramida, EgyptMnoho pyramid najdeme v Sakkáře, nekropoli Memfisu, která je rovněž místem s nejlépe dochovanou ukázkou další fáze vývoje, stupňovité pyramidy Džoserovy. Největší „pravé“ pyramidy jsou stavby, které postavili v Gíze v období Čtvrté dynastie (asi 2625-2585 př. Kr.) faraoni Chufu, Chafre a Menkar (Cheops, Chefren a Mycerinos). Cheopsova Velká pyramida v Gíze, ústřední bod obrovského pohřebního komplexu, se zvedala do výše 147m. Pyramidy byly po pohřbu zapečetěny a mrtvý faraon se uctíval v chrámu na úpatí pyramidy. Nablízku byly mastabové hrobky dalších členů královské rodiny a dvořanů, někdy uspořádané do řad jako ulice.
Ačkoli pyramidy zůstávají záhadou, je jasné, že spojují představy o trvalosti a znovuzrození s použitím astronomie ve službách božských faraonů. Stejně jako egyptské malby je pojetí pyramidy dvojrozměrné a budova byla plánována pro pohled ze strany. Nad svou čtvercovou základnou vyvolává dojem vzestupu i sestupu, zužování i rozpínání. Vzpíná se vzhůru k obloze jako schodiště, zatímco paprsky slunečního světla se řinou z vrcholku dolů na zem.

Mumifikace

Mumifikované tělo krále se uchovávalo ve vnitřní komoře. Nedaleko pyramid byly jámy k uložení lodě.Věřilo se, že faraon cestuje do podsvětí na člunu a jako bůh slunce se znovu narodí. Doklady naznačují také nábožensky orientované cykly mizení a opětného vycházení hvězd. Úzké šachty vedoucí k Cheopsově Velké pyramidě z pohřební komory v přesných úhlech ven, jsou zaměřeny ke hvězdám pásu Orionu, jež byly spjaty s bohem Osirisem, který byl zavražděn a znovu se narodil.

Největší pyramida v Gíze
Cheopsova pyramida patří k jedněm z nějvětších, jakou kdy faraoni v Egyptě postavili. Svojí nádherou, velikostí a krásou předčí mnohé, proto se není čemu divit, že se Cheopsova pyramida zařadila mezi 7 divů světa.

Video z Egyptských pyramid

Komentáře k “Egyptské pyramidy”

 1. vendy Píše:

  a co treba jmena pyramid to tu neni?To ja zrovna potrebuju na dejak..

 2. Dom Píše:

  díky moc ale taky si myslím že by tady mohli bejt i ty jména pyramid

 3. ..... Píše:

  ..někdo se stim píše a vy to ani neoceníte, spíš naopak jetě se vám nelíbí, že někdo zapoměl na posraný jména a navíc tu máš hned 3-Velká Cheopsova, Chefrenova a Menkarova. Chtěl bych vědět co byste napsali vy….

 4. Terča Píše:

  Já bych se chtěl zeptat kdy vznikly pyramidy a jak se jmenovala ta pyramida ve jteré bylo uchováno tělo krále. Protože já to potřebuju na dějepis jako referát tak bych byla ráda. Díky moc !!!

 5. ... Píše:

  Měli byste být rádi, že tenhle web je, jsou tu super informace.

 6. Crazykapr Píše:

  Mě tenhle web pomohl,z těch info se dá referát poskládat celej

 7. CrazyKapr Píše:

  Zdravim lidi,tak sem chtěl udělat referát na pyramidy ale nakonec sem to tu přečet snad všecho,je to skvělý,bezva info i good fotky,krásnej web,jen tak dál,dík moc.crazy

 8. lili Píše:

  m,a te to tu dobry ale co napriklad sem dat egipsti bohove mamae s toho mit referat a ja to nemam takze pospeste a skoda ze vas to nenapadlo prvni ah jo…….

 9. Aduskaz Píše:

  Díky mmoc za informace pomohly mi s úkolem