Potápění

  • Egypt je jedna z nejoblíbenějších potápěčských lokalit na světě
  • potápění v unikátní podmořské rezervaci Rudého moře
  • jedinečné žiovčišné druhy a pestrobarevné rybky
  • velmi čisté moře s výbornou viditelností až 15 metrů

Proč se potápět zrovna v Egyptě?

potápění, Egypt, rybyEgypt je jedním ze skutečných rájů pro potápěče na celém světě a díky své poloze blízko Evropy také jedním z nejnavštěvovanějších. V rudém moři které je unikátní podmořskou rezervací, naleznete překrásné vodní živočichy od malých barevných rybek přes velké rejnoky až po delfíny. Místní pláže se těší dlouhodobému zájmu šnorchlařů díky průzračně čistému moři a nádherné fauně. Potápěči zas ocení nádherné korálové útesy v rudém moři ke kterým se pořádají pravidelné výlety lodí.

Egypt je místem jak pro začínající potápěče, kterým místní střediska nabízejí dostatečné proškolení, kurzy potápění a první ponor v bazénu, stejně tak pro zkušené potápěče, kteří podnikají individuální výlety k místním útesům a podmořským jeskyním. Velmi zajímavá možnost je potápění k vrakům lodí. Mezi nejznámější patří vraky lodí Dunraven a Yolanda nedaleko Sharm el Sheikhu.

Pozor na korálové útesy

Rudé moře je jedinečnou rezervací s korálovými útesy. Ty však byly na některých místech poničeny nešetrným přístupem především potápěčů. Proto je dnes zakázáno kotvit u útesů, dotýkat se jich, krmit ryby a cokoliv sbírat nebo si odnášet. Vše tedy nechte kam patří a kochejte se pouze pohledem..

Nejoblíbenější lokality

Sharm el Sheikh

potápění, Egypt, Sharm El SheikhPřístav a letovisko na jihu poloostrova Sinaj. Je zde několik potápěčských škol a většina z nich pořádá výlety lodí podél pobřeží Sinaje ke korálovým útesům. V blízkosti Sharm el Sheikhu je v arabském zálivu situován jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Ras Mohammed. Park má rozlohu 480km2 a je považován za jedno z nejlepších míst k potápění na světě. Především díky překrásným korálovým útesům a nádherným plážím.

Hurghada a okolí

Zdejší pobřeží je velmi bohaté na korálové útesy a zajímavé živočichy. Žijí zde například manty, mořské želvy nebo žraloci. Další možnost je potápění k vrakům lodí Mina, Susana či Salem Express – vrak trajektu který vezl poutníky z Mekky. Jeden z nejhezčích útesů se nachází v Sharm El Nega, které je vzdáleno několik kilometrů od Hurgahdy. Další zajímavé útesy se nachází v letovisku Makadi bay.

Bratrské ostrovy

Dva ostrůvky 68 kilometrů od pobřeží nedaleko města Quseir. Nabízí 12 různých potápěčských míst. Jsou zde dva masivní útesové pilíře. Jelikož to jsou jediné útesy široko daleko, působí jako lákadlo na většinu zdejších ryb. Díky tomu zde uvidíte nádherné tuňáky, barakudy nebo různé druhy žraloků – tygří, bělocípý, šedivý.

Marsa Alam a Port Ghalib

Tyto letoviska leží na jihu pobřeží Rudého moře. Žije zde množství nádherných korálů v průzračně čisté vodě, krásné barevné rybky a další podmořští živočichové. Díky poloze letovisek jsou ideální nejenom k potápění ale i návštěvám historických památek Egypta.

Seznam potápěčských lokalit v Egyptě

Potápěčské lokality

Video z potápění

1 komentář k “Potápění”

  1. ludmila Píše:

    od skolnych let si pamatuji jen na choepsovu pyramydu.od p.prof.vernera vim toho hodne,diky mu zato.ale bohuzel do egypta jsem se dosud nedostala.jednak tam byli utoky na turisti a nyni k vuli veku a financim se tam nedostanu.skoda.sice plavat neumim ale jsou tam ponorky ktere tu krasu mohou ukazat.mam rada prirodu a tak se tesim z telev.poradu.aspon to mi zbyva.veskere prirode preji,aby ji clovek k vuli hamyznosti neznicil.