Turistika-lokality

Keňa je pojmenovaná podle nejvyšší hory Mount Kenya (Kirinyaga) – hora bělosti. Nejkrásnější a nejzajímavější turistické lokality Keni jsou její národní parky.

Národní parky

Největším národním parkem Keni je Masai Mara (v Tanzanii přechází v NP Serengeti), je domovem krásného kmene Masajů a také domovem Velké pětky (slon, buvol, nosorožec, lev, leopard). V září zde můžete pozorovat každoroční migraci ohromných stád pakoňů do NP Serengeti. Pozornost si zaslouží také ostatní parky: Amboseli, Tsavo a Samburu, Meru, Aberdare. Parky s největší koncentrací ptactva jsou v Kakagema Forest Reserve, Saiwa Swamp národní park a Arabuko Sokoke Forest, celá oblast Velké Příkopové propadliny a Nairobi National Park, kde žije přes 550 druhů ptáků. Tak zvaná “ornitologická safari” jsou u jezer Lake Naivasha, Lake Nakuru, Lake Baringo, žije zde přes 1000 druhů ptáků.

Pokud si na poznání Keni rezervujete více času, stojí určitě zato navštívit Velkou Příkopovou propadlinu a Národní park Samburu, Národní park Marsabit, poušť Chalbi a jezero Turkana. Zvláštností jsou i podmořské národní parky při pobřeží Indického oceánu: Mombasa Marine National Park, Watamu Marine NP a Malindi Marine NP. Zajímavou nabídkou je i safari na velbloudech, hlavně v severní části země, kde žijí nomádští příslušníci kmene Samburu. Asi nejlepší způsob, jak poznat z Keni co nejvíce, je cesta s expedicí. Můžete si vybrat z krátkých i několikatýdenních, jste neustále ve styku s okolní přírodou a zvířaty a přivezete si velmi silné zážitky.
Pro dobrodruhy nabízí země například výstup na druhou nejvyšší horu Afriky – Mount Kenyu s vrcholy Batian (5199 metrů) a Nelion.

Hell’s Gate

Skutečné vzrušení zažijete v parku Hell’s Gate (Pekelná brána). Hell’s Gate je totiž jediným parkem v Keni, kam vás pustí pěšky. Do všech ostatních se dostanete jen tehdy, když si pronajmete auto. Chůze je sice nebezpečnější, ale zase se díky ní nebudete cítit jako turista, ale jako domorodý lovec, který se vydal na průzkum terénu. Má jedinou nevýhodu – když jedete autem, zvířata si vás pustí tak tři metry od těla, takže je můžete lépe pozorovat. Jakmile půjdete pěšky, utečou, i když od vás budou třeba padesát nebo sto metrů. Vstupné vás vyjde na dvacet dolarů, a když budete chtít park projít skrznaskrz, počítejte s tím, že ujdete minimálně osmnáct kilometrů. Zážitky ale budete mít na celý život.

Mučírny v Keni

S cílem ukázat zrůdnost vězeňského systému předešlé vlády dlouholetého vládce Keni Daniela arap Moie otevřely úřady pro veřejnost tajné mučírny v metropoli. Desítky obyvatel si už s hrůzou prohlédly místa, kde tajná policie údajně až do poloviny devadesátých let používala novodobých barbarských metod při výslechu odpůrců režimu.V zemi, která leží na východním pobřeží rovníkové Afriky, můžete zažít to největší dobrodružství, jaké si lze představit. Člověk zhýčkaný civilizací a velkoměstským pohodlím si tu musí připadat jako v jiném světě. Najdete zde všechno možné – starobylá “evropská” města, jako jsou Nairobi nebo Mombasa, ze kterých na vás dýchne Anglie dvacátých let, nekonečné pláně savany, po kterých v pestrobarevných oblečcích pobíhají velice přátelští a mírumilovní domorodí obyvatelé – Masajové, obrovité masivy hor, které dosahují výšky téměř 6000 metrů, a nádherně čisté moře.

Aktivity v Keni

Nejlepším místem v Keni pro potápěče je na Malindi, Watamu a Wasini Island. Mořský rybolov je vynikající od města Lamu na severu až po město Shimoni na jihu pobřeží (tuňáci, žraloci apod.). Rybaření ve sladkých vodách se doporučuje v řekách na úpatí hory Mt. Kenya a potom v jezerech Lake Victoria a Lake Nakuru. Dalšími možnostmi jsou rafting na řekách, windsurfing a jachting na jezerech, gliding a lety v balónu, výlety na kolech. Pro milovníky pěší turistiky se nabízí např. Národní park Aberdare (severně od Nairobi) se svými vodopády. Některá zvířata můžete spatřit pouze při pěším safari.
V Keni je velmi dobře udržovaných 36 golfových hřišť s vybudovaným zázemím. Většina z nich je přes týden volná. Vyznavači odpočinkové dovolené ji mohou strávit v některém z mnoha hotelů na krásných sněhobílých plážích Indického oceánu, který má po celý rok teplotu kolem 27 stupňů.

Zaujala Vás Keňa a chcete se o ní dozvědět více? Nebo se tam chcete přímo podívat?