Tutanchamon

 • byl synem faraona Achnatona
 • žil v 18. dynastii, byl 12. faraonem této dynastie
 • vládl v rozmezí let 1333 – 1323 př. n. l.
 • jeho hrobka objevena v roce 1922, mumie v roce 1925
 • jedna ze dvou dochovaných nevykradených hrobek
 • zemřel v 18 ti letech po deseti letech vlády

Kdo to byl Tutanchamon, jeho život

TutanchamonTutanchamon – pro minulost skoro zapomenutý, ale v moderní době nejznámější panovník. Jako sedmileté dítě nastoupil Tutanchamon na trůn, ale radost z panování mu moc dlouho nevydržela a koruna opustila jeho vznešenou hlavu, aby se přemístila na někoho jiného… živého. Manželka Tutanchamona byla Anchesenamon, třetí dcera Achnatona a Nefertiti. Tutanchamon zemřel po deseti letech; jeho smrt je tak trochu záhadou. Někteří se domnívají, že na následky zranění hlavy, jiní, že to mohla dokonce být i vražda. Faktem ale zůstává, že Tutanchamon zmizel z lidského povědomí.

Hrobka Tutanchamona

V době jeho smrti nebyla královská hrobka stále dokončena, proto byla narychlo, dalo by se říci „na koleně“ vytvořena malá hrobka, do které byl Tutanchamon narychlo pochován. Nashromážděné předměty ji zcela zaplnily, zlato, stříbro, drahé látky a oděvy… to vše lákalo vykradače hrobů, aby se pokusili sem proniknout. Dvakrát to zkusili, dvakrát neuspěli.

Znovu byl Tutanchamonův hrob zapečetěn a náhlý sesuv půdy jej navždy pohřbil, řízením osudu se také při odkrývání hrobu Ramesse II. začaly nad Tutanchamonovou hrobkou vršit kupy hlíny; nikdo neměl nejmenšího tušení, že se tam může něco skrývat. Až britský archeolog Howard Carter objevil její tajemství, a tak byla konečně Tutanchamonova hrobka otevřena.

Co se v hrobce nacházelo

A světě div se… nejen svět se divil, ale i muži, kteří tam prvně, po 3200 letech, vkročili. Nemohli se vynadívat na tu krásu a nádheru, jež na ně dýchla kouzlem starověku. Zlaté nádoby a rakve, pozlacené schránky… bohužel se nedochovaly barevné snímky, jistě by stály za shlédnutí, ale fakt, že vystěhování trvalo téměř osm let, asi mluví za vše.

Zajímavost o Tutanchamonovi

tutanchamonovy sandályV hrobce byly nalezeny zlaté sandály, které byly vyrobeny specilně pro posmrtný život Tutanchamona. Tyto sandály měl v době mumifikace na sobě a byly nalezeny až po rozbalení mumie. Původně se Tutanchamon jmenoval Tutanchaton, poté co opustil Atonovo učení, přejmenoval se dle Egyptských bohů na Tutanchamona. Tutnachamon se proslavil pouze tím, že jeho hrobka, jako jedna z mála, zůstala do dnešní doby nevykradena a byla v ní nalezeny všechny poklady.

Prohlídka Tutanchamonovy hrobky

National geographic

Tutanchamon nebyl černoch

Lidovky.cz

Komentáře k “Tutanchamon”

 1. s03 Píše:

  miluji mumieeeeeeeeeee sou nej a tutanchamon je božixDxDxDxD

 2. mia Píše:

  Tutanchamon byl synem Achnatona a jeho sestry, ne Amenhotepa IV.
  Britský archeolog se jmenoval Howard Carter.
  Manželka Tutanchamona byla Anchesenamon a byla to třetí dcera Achnatona a Nefertiti.

  Upozorňuji na pravopisnou chybu:….Prohlídka Tutanchamonovy hrobky ne Tutanchmonovi hrobky.l

 3. heil Píše:

  O.K až na to že je toho trochu málo ale lepší než na wikipedii